Dioklecjan, Caius Aurelius Valerius Diocletianus, Diocles, Docles (urodzony 22 grudnia 245 w Dalmacji - zmarł w roku 305) cesarz rzymski od 20 listopada 284 roku do roku 305.
Od jego panowania rozpoczyna się okres który nazywamy dominatem. Wprowadził monarchię absolutną, opartą na armii i scentralizowanej biurokracji.
Był niezamożnym człowiekiem niskiego rodu i całe swe życie związał z armią. Wybrany przez żołnierzy na cesarza w 284 roku, a następnie zatwierdzony przez senat rzymski. Po dwóch latach Dioklecjan podzielił się władzą z Maksymianem. Dioklecjan uważał się za potomka boga Jowisza, natomiast boskim przodkiem Maksymiana był jakoby Herakles. Miało to być przestrogą dla innych pretendentów do cesarskiego tronu. W 293 roku Dioklecjan utworzył tetrarchię, czyli system rządów, w którym władzę w imperium sprawowało czterech ludzi, kontrolujących różne obszary geograficzne - Dioklecjan (wschodnie wybrzeże Morza Śródziemnego), Maksymian (Italia i Afryka), Galeriusz (dolina Dunaju i Bałkany) i Konstancjusz Chlorus (Brytania, Galia i Hiszpania).

Reformy Dioklecjana

  • Podzielił kraj na:
  • Wojsko podzielił na stałe i rezerwowe.
  • Rozwijał budownictwo wojskowe i miejskie (termy Dioklecjana)

Wprowadził wiele reform, wydał edykty przeciw chrześcijanom co spowodowało ich prześladowania. Edykt antychrześcijański Dioklecjana 303r.
Walczył z Persami i Germanami. Stłumił powstanie chłopskie w Galii. 1 maja 305 roku wycofał się z życia publicznego i zamieszkał w pałacu w Spalatum (obecnie Split) nad Adriatykiem, tam zmarł w roku 316 z przyczyn naturalnych.
Z żoną Priską miał córkę Walerię - drugą żonę cesarza Galeriusza.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.