Dhaka (Dakka, Dacca) to stolica Bangladeszu, licząca 8 mln. mieszkańców (zespół miejski 10,5 mln.). Główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju, rynek handlu jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukru i herbaty. Położona w delcie rzek Ganges i Brahmaputra.W kanale rzeki Dhaleswari, w sercu największego na świecie regionu uprawy juty. Dhaka słynie z rękodzielnictwa (tekstylia i wyroby z juty).
Historia Dhaki sięga roku 1000, ale sławę uzyskała jako stolica Mughal Bengal. W pewnym momencie nazwanana Jahangir Nagar na cześć władcy Imperium Mughalskiego Jahangira. Miasto przeszło pod władzę Wielkiej Brytanii w roku 1765. W 1947 zostało stolicą wschodniego Pakistanu a w 1971, stolicą tymczasowego rządu niepodległego Bangladeszu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.