Desant to operacja taktyczna przeniesienia wojsk na teren nieprzyjaciela, w celu wykonania określonego zadania, najczęściej opanowania terenu nieprzyjaciela lub uchwycenia punktów o istotnym znaczeniu. W zależności od wykorzystanego do tego celu środka transportu wyróżniamy desant morski, lądowy lub powietrzny (szybowcowy lub spadochronowy).
Największym nowożytnym manewrem desantowym była powietrznomorska operacja Overlord, rozpoczęta 6 czerwca 1944 r. i mająca na celu zdobycie przyczółka i rozwinięcie drugiego frontu w zachodniej Francji.
Desantem nazywa się także formację wojskową, która została przerzucona na teren wroga.

Desant - część załogi pojazdu bojowego (przede wszystkim transportera opancerzonego lub bojowego wozu piechoty) przeznaczona do spieszenia w czasie walki, lub żołnierze przewożeni np. na czołgu.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.