Dependencja_Korony_brytyjskiej -
z godła Man
Dependencja Korony brytyjskiej - forma zależności od Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej terytoriów formalnie posiadających niepodległość, ale de facto jej podległych. Status ten posiadają jedynie Wyspa Man (leżąca pomiędzy Wielką Brytanią a Irlandią) oraz znajdujące się na Kanale La Manche Wyspy Normandzkie (wyspa Jersey oraz zespół wysp zaliczanych do tzw. baliwatu Guernsey). Dependencje mają swoje własne parlamenty, rządy i inne aspekty państwowości: sprawami administracyjnymi, sądownictwem, gospodarką oraz finansami zajmują się władze lokalne. Są to w związku z tym "raje podatkowe", zwłaszcza, że - odmiennie niż Wielka Brytania - nie wchodzą w skład Wspólnoty Europejskiej
Królowa brytyjska jest jednak głową tych dependencji, a Zjednoczone Królestwo odpowiada za sprawy zagraniczne i obronę tych terytoriów (jednakże w czasie II wojny światowej obie dependencje normandzkie znalazły się pod niemiecką okupacją).
Wszystkie inne terytoria zależne od Zjednoczonego Królestwa mają odmienne statusy i nie są dependencjami Korony.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.