Demoscena -
Potocznie określeniem demoscena nazywa się nieformalne zrzeszenie twórców (subkultura użytkowników komputerów), zajmujących się tworzeniem tzw. dem.
Początki demosceny sięgają początków lat osiemdziesiątych, kiedy to prężnie działała tzw. crackscena - równie nieformalnie zrzeszenie osób zajmujących się łamaniem zabezpieczeń w komercyjnych programach (głównie grach). Crackerzy dołączali najczęściej do złamanych przez siebie programów tzw. intra - małe programiki uruchamiane przed zasadniczym programem informujące kto złamał dany software. Z czasem intra ewoluowały: coraz ważniejsza stawała się ich funkcja estetyczna, coraz częściej kładziono nacisk na wykorzystywanie coraz to nowych efektów. Wraz z intrami ewoluowała też część cracksceny przekształcając się w demoscenę.
Zaczęto wydawać coraz to bardziej rozbudowane intra, powstała nowa kategoria demoscenowej produkcji - demo (od ang. demonstration). Programiści zaczęli rywalizować na tym polu. Coraz bardziej skomplikowane dema wymusiły łączenie się scenowców w grupy, gdzie każdy z członków miał jakąś specjalizację: kod, grafika, muzyka, design. Powstające jak grzyby po deszczu grupy zaczęły się spotykać na organizowanych kilka razy do roku zlotach, tzw. parties.
Chociaż scena powstawała jeszcze na maszynach ośmiobitowych (takich jak Atari czy Commodore) to prawdziwy rozkwit przeżyła w drugiej połowie lat osiemdziesiątych, wraz z pojawieniem się rewolucyjnego, jakby specjalnie dla niej zaprojektowanego, komputera Amiga. Dziś scena koncentruje się głównie na platformie Microsoft Windows, to wciąż działają grupy tworzące na komputerach 8-bitowych, 16-bitowych oraz najnowszych konsolach do gier. Domeną demosceny jest Europa. Coraz większym uznaniem twórców cieszy się również system Linux.
Warto dodać, że demoscenę tworzą nie tylko programiści, ale także muzycy, graficy, czy twórcy ASCII-Artu.
Linki:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.