Demokratyzacja jest to proces "dochodzenia" do demokracji. Zwykle zachodzi w krajach rozwijających się lub przechodzących transformację systemową. Wyraża się w rzeczywistym uznaniu praw politycznych i obywatelskich.
Często termin demokratyzacja jest używany przez niedemokratyczne władze jako cel sam w sobie. W PRL rząd i partia przy każdej okazji mówiły o demokratyzacji życia społecznego i politycznego, co nie oznaczało nic, z wyjątkiem okazji do wymiany ekip rządzących. W oficjalnych dokumentach mówiono o dojściu do demokracji socjalistycznej lub demokracji ludowej, tymczasem zmiany zatrzymywały się na etapie demokratyzacji. Samo słowo jest przykładem nowomowy socjalistycznej.
Demokratyzację najczęściej poprzedza liberalizacja.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.