David Trimble (ur. 15 października 1944) - polityk północnoirlandzki, prawnik, laureat Pokojowej Nagrody Nobla.
Kształcił się w Bangor i na Queen's University w Belfaście, zdobywając zawód prawnika i wykładowcy prawa. W 1975 roku został wybrany do Northern Ireland Convention jako członek Vanguard Progressive Unionist Party. Po likwidacji partii przeszedł do Ulster Unionist Party, opowiadającej się za utrzymaniem związków z W. Brytanią, i w 1978 roku został jej sekretarzem, a w 1995 roku przewodniczącym.
Od 1990 członek brytyjskiej Izby Gmin, w 1998 współtworzył północnoirlandzkie porozumienie pokojowe - tzw. Belfast Agreement - nakłaniając swoją partię do zakceptowania rozmów i przyjęcia porozumienia z katolikami. W 1998 został przewodniczącym rządu Irlandii Północnej (First Minister)
W 1998 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, wspólnie z Johnem Humem, z Social Democratic and Labour Party.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.