Ta strona dotyczy systemu
operacyjnego. Następujące
strony, opisują inne
znaczenia słowa Darwin:
Darwin - jest uniksową podstawą systemu operacyjnego Mac OS X firmy Apple Computer. De facto jest to pełny system operacyjny, na bazie którego oparto graficzne środowisko użytkownika Aqua. Darwin powstał z połączenia mikrojądra Mach-3 oraz narzędzi i usług zaczerpniętych z systemów FreeBSD i NetBSD, mających swe źródła w BSD4.4. Tym samym korzenie Darwina sięgają historycznego Uniksa. Jeden z głównych programistów Darwina, dr Avie Tevanian był współtwórcą oryginalnego jądra Mach powstałego na Uniwersytecie Carnegie-Mellon.
Kod Darwina jest wolnodostępny na zasadach Apple Public Source License i rozwijany przez zrzeszoną wokół Apple wspólnotę programistów. Istnieje także w pełni zgodna wersja zwana GNU/Darwin, rozwijana pod auspicjami projektu GNU.
Obecnie istnieją porty dla architektur PowerPC oraz IA32. Ta pierwsza jest główną i podstawową, Apple rozwija obecnie nową jej wersję dla 64-bitowych procesorów.
Maskotką Darwina jest dziobak zwany Hexley.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.