Darth Vader to jeden z głównych bohaterów sagi filmowej Gwiezdne Wojny.
Urodzony jako Anakin Skywalker. Szkolony na rycerza Jedi. Przeszedł na ciemną stronę mocy stając się lordem Sith. Ojciec księżniczki Lei i Luke'a Skywalkera, mąż Padme Skywalker. W wyniku ran odniesionych w trakcie pojedynku ze swoim byłym mistrzem, Obi-Wanem Kenobim, zmuszony został do używania specjalnej maski, która wraz z czarnym strojem, ukrywającym sztuczne ręce i nogi, tworzyła jego charakterystyczny image. Prawa ręka Imperatora, władcy Imperium Galaktycznego. Po nieudanej próbie przeciągnięcia syna na Ciemną Stronę Mocy, uratował go przed ciskanymi przez Imperatora błyskawicami mocy, zabijając swojego mistrza Sith. Czyn ten przypłacił życiem. Przed śmiercią poprosił Luke'a o zdjęcie maski co było niejako symbolem ostatecznego zwycięstwa Anakina nad Vaderem.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.