Dar es-Salam (arab. دار السلام - Niebo Pokoju) - była stolica Tanzanii położona w wschodniej części tego kraju nad Oceanem Indyjskim, największe miasto portowe, ośrodek administracyjny regionu Pwani, w 2003 r. zamieszkiwało je około 2,5 mln mieszkańców.
Dar es-Salam założone zostało na miejscu wioski Mzizima w 1862 r. przez sułtana Zanzibaru Madżida (Seyyida Majida), który wzniósł tu swój pałac. Pierwszym Europejczykiem, który dotarł tu w 1859 r., jeszcze za czasów pierwotnej wioski, był Albert Roscher. Dynamiczny rozwój miasta i portu nastąpił po 1887 r. wraz z założeniem w tym miejscu siedziby Niemieckiej Kompanii Afryki Wschodniej.
W 1981 r. stolicę Tanzanii przeniesiono oficjalnie do Dodomy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.