Darłowo -
.
Darłowo – miasto nadbałtyckie leżące na skraju Pobrzeża Słowińskiego w dolinie rzek Wieprzy i Grabowej.

Historia

Już w XI w. istniał gród lub warownia o nazwie Dirlov lub Dirlovo, którego mieszkańcy zajmowali się żeglarstwem, połowami i konserwowaniem ryb, tkactwem itp. Prawa miejskie nadane w roku 1312 (prawo lubeckie). Potem, po krótkim panowaniu brandenburczyków, w 1347 miasto przeszło w ręce Bogusława V z dynastii Gryfitów, zięcia Kazimierza Wielkiego, księcia wołogoskiego. W 1352 roku rozpoczęto budowę zamku, na ten okres datuje się też początek współpracy z Hanzą (pełnoprawnym członkiem Hanzy Darłowo zostało w roku 1412). W 1382 w Darłowie urodził się Eryk Pomorski, znany potem jako król Norwegii Eryk III i król Danii Eryk VII oraz król Szwecji. Po detronizacji, kolejno ze wszystkich tronów, wrócił do Darłowa i zaczął rozbudowywać miasto; tu został pochowany. Kolejnym władcą zasłużonym dla Darłowa i całego Pomorza Zachodniego był Bogusław X.
W latach 1497 i 1558 Darłówko i część Darłowa zalewały ogromne sztormy, które wyrzuciły statki w okolice centrum miasta. W latach 1589, 1624, 1648, 1679 i 1722 miasto było z kolei niszczone przez pożary. Pierwszą latarnię morską wybudowano około roku 1715.
Po przejęciu miasta przez Hohenzollernów przeżywało ono aż do połowy XVIII w. zastój gospodarczy; podczas blokady kontynentalnej Anglii podczas wojen napoleońskich na początku XIX w. mieszkańcy Darłowa i okolic trudnili się przemytem brytyjskich towarów na kontynent.
Przed I wojną światową miasto liczyło 6 tys. mieszkańców, tuż przed II wojną światową – ok. 8 tys.; w czasach niemieckich nosiło nazwę Rügenwalde.
W czasie II wojny światowej Darłowo nie poniosło znaczniejszych strat.

Teraźniejszość

Obecnie Darłowo wraz położonym tuż przy brzegu Bałtyku Darłówkiem jest znanym ośrodkiem wypoczynkowym nad Bałtykiem. Plaża w Darłówku rozciąga się po zachodniej stronie rzeki Wieprz, jest bardzo szeroka. Wybudowany również został Park Wodny Jan z wieloma atrakcjami. Ponadto istnieje tu port morski.

Zabytki, osobliwości

Zamek Książąt Pomorskich
Kościół Mariacki pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny &ndash
wybudowany w poł. XIV  w., miejsce pochówku księcia Eryka &ndash sarkofag oraz sarkofagi księżnych Jadwigi i Elżbiety (żony ostatnich książąt pomorskich) znajdują sie w kaplicy pod 60 metrową wieżą. We wnętrzu świątyni pięknie rzeźbiona XVIII wieczna ambona.
Brama Kamienna Wysoka &ndash
jedyna zachowana z pierwotnego założenia murów obronnych.
Ratusz &ndash
barokowy z końca XVIII  w., a koło niego fontanna z 1919 roku z posągiem rybaka.
Kościół św. Gertrudy &ndash
oryginalne założenie gotyckiej architektury cmentarnej na planie sześcioboku z dwunastobocznym obejściem całość nakryta dachem namiotowym z iglicą. Wnętrze z gwieździstym sklepieniem zdobi fresk patronki żeglarzy św. Gertrudy oraz godła cechów szewskiego i piwowarskiego. Przykład skandynawskiego gotyku, jedyny w Polsce. Okna kościoła są podobne do bulajów dawnych statków.
Kościół św. Jerzego &ndash
piętnastowieczna gotycka jednonawowa budowla, wchodząca w skład dawnego szpitala dla trędowatych.
rozsuwany most &ndash
oryginalny mechanizm, przy ujściu Wieprzy do morza (w Darłówku).
latarnia morska &ndash
pochodzi z XIX  w., wielokrotnie przebudowywana, obecnie wieża ma 22  m wysokości (w Darłówku).

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.