Daniel Kahneman (ur. 5 marca 1934 w Tel Awiwie), ekonomista amerykański; jest także obywatelem Izraela.
Obronił doktorat na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, od 1993 prof. psychologii na Princeton University; wykładowca także Uniwersytetu w Jerozolimie i współpracownik kilkunastu uczelni amerykańskich i kanadyjskich.
Autor około 200 publikacji naukowych z ekonomii, psychologii i prawa oraz pogranicza tych dziedzin. Za zastosowanie narzędzi z psychologii w badaniach ekonomicznych, ze szczególnym uwzględnieniem procesów decyzyjnych w warunkach niepewności, otrzymał w 2002 nagrodę Nobla z ekonomii, wspólnie z Vernonem L. Smithem.
Jego publikacje ukazują się m.in. w "Journal of Behavioral Decision Making", "Journal of Risk and Uncertainty", "Thinking and Reasoning", "Economics and Philosophy".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.