James Danforth Quayle III (ur. 4 lutego 1947 w Indianapolis, Indiana) - polityk amerykański, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych w a latach 1989-1993.
W 1969 r. ukończył DePauw University i w latach 1969-1975 służył w Gwardii Narodowej stanu Indiana. W 1974 ukończył prawo w Indiana University i został wydawcą i dyrektorem zarządzającym w Huntington Herald-Press. W 1976 został wybrany do Izby Reprezentantów Kongresu amerykańskiego, z ramienia Republikanów. W 1980 został wybrany do Senatu Stanów Zjednoczonych, uzyskując ponownie mandat w 1986 r.
W 1988 kandydat na prezydenta George H. W. Bush zaproponował mu wspólny start w wyborach prezydenckich. Początkowo nie traktowany poważnie przez media, Quayle okazał się skutecznym prezesem prezydenckiej rady d/s konkurencyjności w biznesie, której zadaniem była deregulacja amerykańskiej gospodarki w duchu liberalizmu. Ponownie nominowany na stanowisko wiceprezydenta w 1992, jednak w wyborach para Bush-Quayle przegrała z Demokratami Billem Clintonem i Alem Gore.
Poprzedni:
George H. W. Bush
Wiceprezydenci USA Następny:
Al Gore

Poprzedni:
George H. W. Bush
Kandydat Republikanów na urząd wiceprezydenta 1988 (wygrana), 1992 (przegrana) Następny:
Jack Kemp

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.