Dakar - stolica i największe miasto Senegalu. Położone w zachodniej części kraju, nad wybrzeżem Oceanu Atlantyckiego, na Półwyspie Zielonego Przylądka, naprzeciw wysepki Goree. Ludność: 2,3 mln (2000, zespół miejski).
Nazwa miasta wywodzi się od słowa dakhar, które w języku wolof oznacza drzewo tamarynowca.
Ze względu na korzystne położenie w Dakarze rozwinął się duży port morski o znaczeniu regionalnym. Ogromne znaczenie komunikacyjne ma także port lotniczy Yoff. W okresie XVI - XIX wieku w okolicach Dakaru istniało centrum handlu i eksportu niewolników, głównie do Nowego Świata.
Miasto założyli Francuzi w 1857. Rozwijało się ono przez XIX i XX wiek, szczególnie po 1940 jako ośrodek administracyjny Francuskiej Afryki Zachodniej (od 1902 stolica). W czasie drugiej wojny światowej miasto było aż do 1942 we władzy kolaboracyjnego rządu Vichy. Później Dakar został zajęty przez wojska amerykańskie. Przez krótki czas Dakar był stolicą Federacji Mali, a od 1960 został stolicą niepodległego Senegalu.
W Dakarze jest meta rozgrywanego co rok prestiżowego wyścigu Paryż-Dakar.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.