Dżochar Musajewicz Dudajew (15 kwietnia 1944 - 21 kwietnia 1996), były generał radzieckiego lotnictwa, polityk i bojownik czeczeński. Prezydent Czeczenii w latach 1991-1996.
Służył na Syberii, a później w Afganistanie. Był jedynym Czeczenem w armii ZSRR w stopniu generała. W latach 1987-1990 dowodził stacjonującą w Estonii dywizją bombowców Tu-22, zdolnych do przenoszenia pocisków nuklearnych. Jej zadaniem w razie ewentualnej konfrontacji z Zachodem miało być zrzucenie bomb nuklearnych na europejskie stolice
W 1991 został zaproszony na Kongres Narodu Czeczeńskiego, który wybrał go na swego przywódcę. Jesienią 1991, korzystając z zamieszania wywołanego puczem w Moskwie, doprowadził do zamachu stanu w Czeczenii. 27 października 1991 został wybrany na prezydenta. Kilka dni później ogłosił niepodległość republiki. Po nieudanej interwencji rosyjskich komandosów ogłosił dżihad przeciwko Rosji. Jedną z pierwszą decyzji Dudajewa było danie obywatelom prawa do noszenia broni. Czeczenią rządził twardą ręką, walcząc z opozycją parlamentarną i nie podporządkowującym się mu lokalnym przywódcom. Za jego rządów zaczęła się zacierać granica pomiędzy państwem a mafią, a Grozny stało się stolicą czeczeńskich rodzin mafijnych działających w całej Rosji, miejscem prania brudnych pieniędzy i innych nielegalnych operacji.
W czasie swoich rządów bezskutecznie zabiegał o międzynarodowe uznanie republiki (oficjalne uznanie uzyskał tylko od Gruzji).
Rosja nie poprzestała w działaniach militarnych przeciwko Dudajewowi. 25 listopada 1994 grupa najemników i czeczeńskich opozycjonistów bezskutecznie starała się zdobyć Grozny. Następnie 12 grudnia 1994 na teren republiki wkroczyły rosyjskie oddziały pancerne. Stolica upadła 19 stycznia 1995. Dudajew i jego wojsko zajęli pozycje na prowincji, gdzie dowodził walką partyzancką. Zginął 21 kwietnia 1996 trafiony pociskiem rakietowym podczas rozmowy przez telefon satelitarny, dzięki której go namierzono.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.