Dżakarta, stolica i największe miasto Indonezji, 9,0 mln. mieszkańców (2004), aglomeracja miejska 18,2 mln. mieszkańców (2004). Miasto jest położone w południowo-zachodniej części państwa, w północno-zachodniej części wyspy Jawa.
Port lotniczy - Cengkareng.

Historia

Miasto zostało założone na początku XVI wieku jako Sunda Kalepa. W 1527 r. miasto znalazło się pod kontrolą sułtanatu Bantam (wówczas zmieniono jego nazwę na Djakartę). Pod koniec XVI wieku na Jawie pojawili się Holendrzy. W 1619 r. Holendrzy pod dowództwem Pieterszoona Coena zdobyli miasto i założyli na jego terenie twierdzę Batavia, która stała się główną siedzibą holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej i kolonii holenderskiej Indii Wschodnich.
Silne trzęsienie ziemi zniszczyło miasto w roku 1699. Po kilku latach w rękach brytyjskich w 1814 roku Batavia powróciła w ręce Holendrów. W okresie 1942-1945 miasto znajdowało się pod okupacją wojsk japońskich. Po drugiej wojnie światowej mimo ogłoszenia niepodległości, miasto zostało zajęte przez Holandię. Dopiero w roku 1949 miasto powróciło do niepodległej Indonezji i stało się jej stolicą. W roku 1950 zmieniono nazwę stolicy na Dżakartę.

Zabytki i atrakcje turystyczne

  • Stare Miasto
    • ratusz
    • pałac (XVIII wiek)
  • meczet Istiqlal
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.