Czujnik indukcyjny - element automatyki przemysłowej reagujący na zbliżanie do jego powierzchni aktywnej (pola czujnika) metalu.
Zasada działania:
Indukcyjny czujnik zbliżeniowy działa na zasadzie zmiany swojego pola elektromagnetycznego wskutek przemieszczania przewodnika metalicznego. W przewodniku indukowane są prądy wirowe, które pobierają energię z pola, zmniejszając w ten sposób wysokość amplitudy drgań. Zmiana ta oceniana jest przez czujnik indukcyjny.Czujniki indukcyjne mogą być zasilane prądem stałym lub prądem przemiennym. Reakcją na zbliżany metal jest zamknięcie lub rozwarcie obwodu elektrycznego.
BUDOWA
Czujnik_indukcyjny -

pole czujnika - oscylator - demodulator - przerzutnik - człon sterujący.

przykład działania czujnika indukcyjnego

wygląd czujnika indukcyjnego
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.