Czołgi niemieckie w okresie II wojny światowej

Czołgi niemieckie tego okresu można zaliczyć do trzech podstawowych kategorii:
  • Lekkie
  • Średnie
  • Ciężkie
Można (jest to wg. niektórych specjalistów niewłaściwe) też do nich dodać czwartą kategorię - inne. Zawiera ona pojazdy zabezpieczenia technicznego, wozy sanitarne czy wozy saperskie na bazie (podwoziu) czołgów.
Kwalifikacja wagowa czołgu jest niezwykle trudna do określenia - w różnych armiach nadaje się te określenia patrząc przez pryzmat wagi własnej czołgu. Określenie to zmienia sie również w czasie wojny ze względu na pojawianie się nowych cięższych pojazdów (np. PzKpfw IV w 1939 nazywany w Niemczech ciężkim w porównaniu z Francuskim B2 był zaledwie średnim, tak też z biegiem lat zaklasyfikowali go sami Niemcy - tzn. po wejściu do służby czołgów ciężkich - Tiger, Panther).
W Niemczech oficjalną nazwą czołgu było Panzerkampfwagen (PzKpfw) a modele oznaczano Ausfuhrung (Ausf) i czasami dodawano nieoficjalną nazwę (np. PzKpfw V Ausf D Panther). Ze względu na fakt, iż Niemcy zgromadzili cały szereg zdobycznych czołgów nadawali im nazwy PzKpfw + numer (fragment oznaczenia czołgu w jego ojczystej armii) i dodawano inicjał państwa produkcji - np. czeski LT vz 38 w Niemczech przyjęty został jako pzkpfw.38(t) gdzie "t" to (tscheschische) a np. włoski Fiat.U 13/40 jako PzKpfw 13/40(i) (italienische).

Lekkie

Średnie

  • PzKpfw III
  • PzKpfw IV
  • PzKpfw V - jako Neubaufahrzeug - czołg prototypowy wyprodukowany w 5 egzemplarzach i wysłany do Norwegii.
  • PzKpfw V Panther - zaliczany do średnich, lecz jego masa wynosząca 45.000 kg przewyższała np. T-34/76 o blisko 13 ton.

Ciężkie

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.