Czesław Kiszczak (ur. 19 października 1925 w Roczynach) generał, polski minister spraw wewnętrznych w latach 1983-90, długo letni szef służb specjalnych m.in: WSW, Zarządu II Sztabu Generalnego WP, MSW.
Od 1945 roku był członkiem PPR, później PZPR. Członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR w latach 1986-90. Stał na czele kontrwywiadu wojskowego (WSW) oraz wywiadu wojskowego, następnie w 1981 roku, przeszedł do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych na stanowiska ministra. Był bliskim współpracownikiem gen. Jaruzelskiego. Członek WRON, brał udział w organizowaniu stanu wojennego. Oskarżony o spowodowanie masakry górników z kopalni Wujek na początku stanu wojennego w dniu 16 grudnia 1981 roku. Był uczestnikiem rozmów w Magdalence i prac Okrągłego Stołu.
Desygnowany na premiera w lipcu 1989 roku, nie zdołał utworzyć rządu (nie uzyskał poparcia ZSL i SD). W rządzie Mazowieckiego awansował do funkcji wicepremiera. Na wiosnę 1990 wycofał się z życia politycznego, przekazując resort spraw wewnętrznych Krzysztofowi Kozłowskiemu.
Duży rozgłos wywołał wywiad jakiego generał Kiszczak udzielił w lutym 2001 roku "Gazecie Wyborczej" ("Pożegnanie z bronią") choć większe kontrowersje dotyczyły słów drugiego rozmówcy Moniki Olejnik - Adama Michnika.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.