Czarny_Staw_pod_Rysami -

Czarny_Staw_pod_Rysami -
na tle dwóch jezior Doliny Rybiego Potoku: Morskiego Oka i Czarnego Stawu po Rysami, z lewej widoczna grań Żabich
Czarny Staw pod Rysami, nazywany także Czarnym Stawem nad Morskim Okiem to tatrzańskie jezioro położone w kotle polodowcowym w Dolinie Rybiego Potoku. To zbliżone koliste jezioro położone jest na wysokości 1581 m n.p.m., czyli 191 m wyżej niż lustro wody Morskiego Oka. Powierzchnia wody Czarnego Stawy wynosi ok. 20,64 ha, szerokość 444 m i długość 578 m, głębokość maksymalna – 76,4 m (co daje drugie miejsce w Tatrach), pojemność 7 750 000 m3 wody. Jezioro zamknięte jest wyraźnym progiem skalnym o zbudowanym z skał o mocno wygładzonych brzegach. Jest to efekt działań lodowca, który utworzył w tym miejscu tzw. mutony (ta forma skalna nazywana jest też baranicą). Z pomiędzy nimi spadają niewielkimi kaskadami wody Czarnego Stawu tworząc wodospad nazywany Czarnostawiańską Siklawą.
Bezpośrednio nad jeziorem wznoszą się ściany Kazalnicy (wysokość urwiska wynosi 578 m). Kocioł Czarnego Stawu otacza grań od Mięguszowieckiego Szczytu Czarnego przez Wołowy Grzbiet, Rysy, Niżnie Rysy i grań Zabich z Żabim Szczytem Wyżnim, Żabim Mnichem aż po Owcze Turniczki. Ocieniające taflę jeziora szczyty oraz występująca w wodzie sinica Pleurocapsa polonica nadają wodzie ciemny, nieomal czarny kolor występujący w jego nazwie.
Nad północno-zachodnim brzegiem jeziora ustawiono (w 1836) staraniem proboszcza z Poronina krzyż odlany z tatrzańskiego żelaza. Wody Czarnego Stawu w 1804 były badane przez Stanisława Staszica (mierzył głębokość jeziora i temperaturę wody).
Nad Czarny Staw prowadzi szlak turystyczny, który rozwidla się wiodąc na Przełęcz pod Chłopkiem albo początkowo wzdłuż brzegów jeziora a później na Rysy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.