Czarnków - miasto w województwie wielkopolskim położone na skraju Puszczy Noteckiej. Współsiedziba wraz z Trzcianką powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Liczba mieszkańców 12 tys. (1998). Ośrodek przemysłu drzewnego (meble, płyty pilśniowe), spożywczego (browar, produkujący jako jeden z nielicznych w kraju piwo niepasteryzowane, mleczarnia), metalowego (kuchenne meble stalowe, wyposażenie statków). Późnogotycki kościół (XVI w), zabytkowe domy. Czarnków położony jest na wzgórzach morenowych, dlatego teren wokół niego bywa nazywany Szwajcarią Czarnkowską. Znajduje się tu jedna z niewielu na nizinach skocznia narciarska. Pierwsze wzmianki o Czarnkowie pochodzą z XII wieku (kronika Galla Anonima). W XIII wieku - siedziba kasztelanii. W końcu XIII w. Czarnków został nadany przez Władysława Łokietka możnemu rodowi Nałęczów, którzy od nazwy miasta przyjęli nazwisko Czarnkowskich. Nałęczowie na miejscu dawnego grodu lub w jego pobliżu wznieśli zamek, a w miejscu dawnej osady targowej nastąpiła lokacja miasta (prawdopodobnie w I połowie XIV wieku).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.