Czaniec - wieś nad Sołą u podnóży Beskidu Andrychowskiego (wschodnia część Beskidu Małego), granicząca z Kętami.
Wieś, zamieszkiwana przez ponad 5400 osób, składa się z dwóch części: Czańca Górnego i Dolnego.
W rejonie wsi wybudowano w latach 1958-1966 zaporę wodną, tworząc w ten sposób zbiornik retencyjny - Jezioro Czanieckie.

Historia

Wg kroniki parafialnej w Kętach, w 1200 r. Czaniec należał do parafii kęckiej. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1457 r. Później Czaniec słynął z sukiennictwa. Liczne wysiedlenia w czasie II wojny światowej.
Z Czańca wywodzi się ród Wojtyłów. W 1788 urodził się tu prapradziadek papieża Jana Pawła II - Bartłomiej Wojtyła, w 1826 pradziadek Franciszek Wojtyła, a w 1852 dziadek Maciej Wojtyła, który przeprowadził się do Lipnika (obecnie dzielnica Bielska-Białej).

Zabytki

  • barokowy dwór obronny z XVII w.
  • wieża kościelna z XVII w.
  • kościół z okresu międzywojennego
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.