Chiang Kai-shek (蔣介石, Pinyin: Jiǎng Jièshí, Czang Kaj-szek) (ur. 31 października 1887 - zm. 5 kwietnia 1975) był politykiem chińskim.
Należał do nacjonalistycznej partii Kuomintang, której przewodniczącym był od 1925 roku. Blisko współpracował z Sun Yat-senem, od 1948 roku aż do śmierci był prezydentem Republiki Chińskiej, leżącej na wyspie Tajwan po przejęciu władzy w Chinach przez komunistów chińskich (w 1949 roku).
Wraz z Winstonem Churchillem i Franklinem Delano Rooseveltem brał udział w konferencji w Kairze 22 listopada 1943. Ustalono tam, że jeśli Chiny włączą się do wojny to po jej zakończeniu otrzymają Mandżurię i Tajwan.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.