Cyklon B, Zyklon B to nazwa handlowa pestycydu niemieckiej firmy IG Farben. Była to granulowana ziemia okrzemkowa nasycona cyjanowodorem, która uwalniała cyjanowodór – HCN po wyjęciu ze szczelnych pojemników. Stosowany pierwotnie do dezynfekcji i dezynsekcji, a od roku 1941 do ludobójstwa w komorach gazowych w hitlerowskich obozach zagłady. Producentem Cyklonu B była firma Deutsche Gesellschaft für Schädlingsbekämpfung GmbH z Frankfurtu nad Menem, wchodząca w skład koncernu IG Farben, który nadal istnieje i dziś jest jednym z największych dostarczycieli leków.

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.