Cyjon
Cyjon -
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Gromada: ssaki
Podgromada: ssaki żyworodne
Szczep: łożyskowce
Rząd: drapieżne
Rodzina: psowate
Gatunek: cyjon
Nazwa systematyczna
Cuon alpinus
Cyjon (Cuon alpinus (Pallas, 1811)) - ssak drapieżny z rodziny psowatych (Canidae) o wyglądzie przypominającym zarówno lisa (puszysty ogon, niezbyt wysokie nogi) jak psa (kształt łba, zaokrąglone uszy). Zamieszkuje Indie, Chiny, Indochiny i Indonezję. Tworzy 11 podgatunków.
Cyjon -
Długość bez ogona:
ok. 100 cm
Długość ogona:
40-50 cm
Wysokość w kłębie:
50 cm
Masa ciała:
15-20 kg (samice lżejsze, 10-13 kg)
Sierść:
latem sierść cyjona jest ruda niczym u lisa, zimą szaro-biało-ruda.
Cyjony polują w stadach, a ich ofiarami najczęściej są gady, gryzonie i sarny. Polując w grupie są w stanie upolować bardzo duże zwierzę jak na przykład bawół czy jeleń. Nie gardzą także owadami. Ciąża trwa 2 miesiące. Po upływie tego czasu w jamie rodzi się kilka młodych.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.