Cubryna (słow. Čubrina) – szczyt (2376 m n.p.m.) w głównej grani Tatr, widoczny znad Morskiego Oka na prawo od Hińczowej Przełęczy (2323 m n.p.m.) i Mięguszowieckiego Szczytu. Dalsza część grani to Zadni Mnich oddzielony od Cubryny Przełączką pod Zadnim Mnichem (widok na niego od strony Morskiego Oka jest zasłonięty przez inny charakterystyczny wierzchołkiem, Mnichem). Od szczytu, w kierunku południowo-zachodnim, odchodzi boczna grań (długości ok. 10 km), która kończy się Krywaniem (Słowacja). W kierunku Morskiego Oka schodzi grzęda o długości ok. 1 km – Wielka Cubryńska Galeria. Wierzchołek Cubryny jest mocno "postrzępiony" stąd dawna nazwa szczytu Czubryna, Czubrzyna (od słowa czupryna).
Cubryna jest punktem europejskiego działu wód i miejscem styku trzech krain: Podhala, Liptowa i Spiszu. U podnóża grzbietów górskich zbiegających się na Cubrybie leżą trzy doliny tatrzańskie: Rybiego Potoku, Mięguszowiecka (Mengusovská dolina) i Ciemnosmreczyńską (słow. Temnosmrečinská Dolina) stanowiąca najwyższe piętro Doliny Koprowej (Kôprová dolina).
W głównej grani Tatr od Cubryny w kierunku północno-zachodnim znajdują się kolejno: wspomniany już Zadni Mnich, Ciemnosmreczyńska Przełączka, Ciemnosmreczyńska Turnia (2142 m n.p.m.), Przełęcz pod Wrotami, Kopa pod Wrotami (2055 m n.p.m.) i dostępne dla turystyki Wrota Chałubińskiego.
Na Cubrynę nie prowadzą szlaki turystyczne. Pierwsze wejście na szczyt: Karol Potkański z przewodnikami tatrzańskimi 1884; zimą: Węgrzy 1913.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.