Cremona - miasto i prowincja we Włoszech (Lombardia).
Miasto Cremona leży na lewym brzegu Padu, na wschód od Piacenzy. 80,8 tys. mieszkańców (1990). Podstawę gospodarki stanowi rozwinięty przemysł przetwórstwa spożywczego. Występuje także przemysł elektromaszynowy, włókienniczy, instrumentów muzycznych, chemiczny i drzewno-papierniczy. W mieście funkcjonuje także duża rafineria ropy naftowej. Ważny węzeł kolejowy i drogowy. Cremona jest znaczącym ośrodkiem ruchu turystycznego.
W starożytności kolonia rzymska. Od 603 pod władzą Longobardów. W XI w. komuna miejska w północnych Włoszech. XII-XV ośrodek handlu i rzemiosła. Później pod władzą Hiszpanii (1525-1702), następnie Austrii. Od 1861 w składzie zjednoczonych Włoch.
Cremona była znanym ośrodkiem nauki w średniowieczu. W okresie późnego renesansu powstału tu szkoła malarska Giulia Campi. W XVI-XVIII w. działa słynna kremońska szkoła lutnicza, z którą związani byli m.in. Antonio Stradivari, Guarneri, Ruggeri, Amati. Do dziś istnieje tutaj fabryka instrumentów muzycznych.
Zabytki: romańsko-gotycka katedra z najwyższą we Włoszech kampanilą (111 m), romańskie babtysterium, ratusz (XIII w.), kościoły i pałace z XIV-XVIII w.
Prowincja Cremona jest jedną z prowincji Lombardii. Dzieli się na 115 komun. Ważniejsze miejscowości: Cremona, Crema i Soresina.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.