Corazón Cojuangco Aquino, zwykle znana jako Cory Aquino (urodzona 25 stycznia 1933), polityk filipińska, prezydent Filipin w latach 1986-1992.
Była żoną działacza opozycji Benigno Aquino, który sprzeciwiał się dyktatorowi Ferdinandowi Marcosowi.
Kiedy po powrocie z wygnania w roku 1983 Benigno Aquino został zamordowany na lotnisku. Corazón Aquino zainteresowała się walką polityczną z reżimem Marcosa. Została przywódczynią koalicji Laban, a następnie wygrała wybory prezydenckie przeciw Marcosowi w lutym 1986. Zarówno ona, jak i Marcos ogłosili zwycięstwo, lecz na skutek demonstracji ludowych, Marcos następnie zbiegł z kraju.
Aquino doprowadziła do wprowadzenia nowej demokratycznej konstytucja| konstytucji
w 1987. Na urzędzie prezydenta została zastąpiona 30 czerwca 1992 przez generała Fidela Ramosa.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.