Ciernik
Systematyka
Domena: eukarioty
Królestwo: zwierzęta
Typ: strunowce
Podtyp: kręgowce
Nadgromada: żuchwowce
Gromada: ryby kostne
Podgromada: promieniopłetwe
Infragromada: kostnoszkieletowe
Rząd: ciernikokształtne
Rodzina: ciernikowate
Gatunek: ciernik
Nazwa systematyczna
Gasterosteus aculeatus
Ciernik (Gasterosteus aculeatus) - słodkowodna ryba akwariowa.
Występowanie
Rejon Półkuli Północnej (występuje także w polskich zbiornikach).

Wielkość
Do 9 cm.

Wygląd
Trzy charakterystyczne ciernie na grzbiecie, szarosrebrzyste ubarwienie (samiec w okresie godowym nabiera koloru czerwonego).

Hodowla
Akwarium średnie lub duże, temperatura nie większa niż 22 °C, pokarm tylko żywy uwaga - samczyki są bardzo agresywne w kontaktach z innymi samczykami, szczególnie w porze godowej.

Rozmnażanie
Umieścić w akwarium gęste rośliny o delikatnych gałązkach (np. rogatek, wywłócznik), aby samczyk w porze godowej mógł zbudować tam gniazdo z pęcherzyków powietrza. Na czas tarła wybieramy samczyka najmocniej wybarwionego i umieszczamy z nim kilka samic. Po złożeniu ikry przez samiczki należy je odłowić by nie przeszkadzały samczykowi w opiece nad potomstwem. Po kilku dniach odławiamy także samca, który może zacząć zjadać młode. Małe cierniki karmimy pierwotniakami i planktonem.


Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.