Ciężki Szczyt, dawniej też Czeski Szczyt, słow. Český štít (2520 m n.p.m.) – jeden z wierzchołków w masywie Wysokiej Vysoká. Położony w głównej grani Tatr pomiędzy przełęczą Wagą sedlo Váha a wierzchołkiem Wysokiej. Od Ciężkiego szczytu odchodzi w kierunku południowo-zachodnim długa boczna grań. W niej znajdują się Smocza Grań i Popradzka Kopa Velké Kôpky 2354 m n.p.m. i Popradzki Grzebień. Grań rozdziela Żabią Dolinkę Kotlina Žabich plies od Smoczej Dolinki Dračia dolina.
Ciężki Szczyt, Smoczy Szczyt Drači štít i dwa wierzchołki Wysokiej nazywane są koroną Wysokiej.
Nazwa szczytu związana jest z nazwą doliny – w języku polskim: Ciężka, w słowackim: Česká dolina.
Pierwsze odnotowane wejście: Ernst Dubke i przewodnik Johann Franz 1904
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.