Ciąża bliźniacza, bliźnięta jest to rodzaj ciąży mnogiej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody.

Bliźnięta jednojajowe

Powstają w wyniku podziału komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik. Bliźnięta jednojajowe są tej samej płci i rozwijają się w tym samym worku owodniowym. Badania nad bliźniętami jednojajowymi dowodzą, że poza podobnym wyglądem charakteryzują się podobieństwem psychicznym, jednak i od tej reguły zdarzają się wyjątki.

Bliźnięta dwujajowe

Powstają w wyniku zapłodnienia dwóch komórek jajowych, jednocześnie wyprodukowanych przez jajniki. Ponieważ ich materiał genetyczny jest różny, mogą urodzić się różnej płci, a ich podobieństwo jest takie samo jak zwykłego rodzeństwa. Mają osobne worki owodniowe oraz łożyska.

Bliźnięta syjamskie

Powstają w wyniku błędów genetycznych. Nie dochodzi do całkowitego podziału zapłodnionej komórki jajowej. Rodzące się bliźnięta są zrośnięte różnymi częściami ciała. Rozdzielenie bliźniąt syjamskich jest zazwyczaj skomplikowanym zabiegiem chirurgicznym, jego trudność wzrasta gdy ważne organy są wspólne np. serce lub rdzeń kręgowy. Bardzo często zdarza się, że podczas operacji umiera jedno z bliźniąt. W Polsce, w ostatnim czasie przyszły na świat dwie pary bliźniąt syjamskich (w obu przypadkach - dziewczynki), które na szczęście, udało się rozdzielić.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.