Chrząchów, wieś położona nad rzeką Kurówką w województwie lubelskim, powiecie puławskim, gminie Końskowola. Położony w odległości 12 km od Puław i 35 km od Lublina. Położenie w stopniach geograficznych: N 51°25' E 22°07'. Najwyższym punktem jest Łysa Góra (180,2 m n.p.m).
Wieś liczy około 160 gospodarstw. We wsi znajdują się ponadto: kaplica pw. Trójcy Świętej - filialny dla parafii pw. Znalezienia Św. Krzyża w Końskowoli, szkoła podstawowa, remiza strażacka, ajencja pocztowa, dwa sklepy.
Chrząchów posiada dogodne położenie komunikacyjne - nieopodal trasy krajowej Warszawa - Lublin. Docierają tu również autobusy puławskiego MZK.
Pierwsze wzmianki o Chrząchowie sięgają XIV wieku. Wieś ta została zasiedlona zapewne przez byłych mieszkańców wsi położonych od niej na południe (w szczególności wsi Pożóg), a poszukujących lepszych warunków bytowania (dostęp do rzeki Kurówki). Był to jeden z etapów akcji osadniczej, postępującej od dawnej trasy komunikacyjno-handlowej Lublin-Wąwolnica-przeprawy na Wiśle w kierunku północnym. Przez stulecia wieś, będąc własnością prywatną , wchodziła w skład tzw. klucza końskowolskiego. Postępujące przeludnienie wsi spowodowało konieczność przekroczenia przez osadników Kurówki i lokowania nieopodal na północ nowych wsi: Chrząchówka i Woli Chrząchowskiej (obecnie wieś ta nosi nazwę Pulki). Podczas I wojny światowej Chrząchów został doszczętnie spalony prez wojska austriackie w ramach przygotowań do ofensywy. 10.09.1939 roku ta bezbronna wieś została zbombardowana przez samoloty Luftwaffe.
W potocznym użyciu funkcjonują następujące określenia części wsi (idąc od zachodu): Dule, Chiny, Serbia, Stara Droga, Głodna Kuchnia.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.