Chow-Chow jest jedną z najstarszych ras psów. Znana jest już od 2000 lat, zaś sama rasa została opisana w 1903 roku przez American Kennel Club. W przeszłości rasa ta była wykorzystywana przez Chińczyków do polowania na wilki ponieważ chow-chow'y oprócz tego, że mają długą sierść (ok 10cm.) posiadają też bardzo grubą skórę (ok 3-4cm) oraz są bardzo zawzięte. Charakterystyczną cechą chow-chow'ów jest ich język o jagodowym zabarwieniu. Ich naturalnym kolorem jest kolor rudy, jednak obecnie występują także w kolorze białym i czarnym. Model ich zachowań co prawda w dużym stopniu jest definiowany przez tresurę, jednak większość tych psów jest spokojnych. Możemy oczekiwać, że rasowy chow-chow nie będzie niszczył nam sprzętów domowych. Znakomicie z tego względu nadają się więc do mieszkań w bloku. Z natury nie są to psy głośne. Szczekają tylko wtedy gdy wyczują zagrożenie. U samic tej rasy może pojawić się linienie (co u samców nie występuje), oraz nawet zrzucenie sierści po oszczenieniu się. Samice mają jaśniejszą sierść a także są bardziej agresywne. Częściej także szczekają. Ich pielęgnacja nie jest trudna. Wystarczy ok. 1,5 h tygodniowo poświecić na czesanie psa. Chow-chow'y uwielbiają być czesane więc bardzo chętnie wykorzystują każdą okazję. Kąpanie chow-chow'ów wymaga jednak większej ilości czasu. Ze względu na monstrualną ilość sierści nie powinny być one moczone całe na jeden raz, ponieważ wówczas ich waga (wraz z mokrym włosiem) jest dwukrotnie większa. Dorosły chow-chow osiąga wagę ok. 30-40 kg przy wysokości w kłębie ok. 100 cm. Obecnie chow-chow'y wykorzystywane są tylko i wyłącznie jako psy towarzyskie. Swoją rolę spełniają wyśmienicie, chow-chow'y rzadko kiedy szukają odosobnienia i większość czasu śpią czujnym snem przy którymś z członków rodziny.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.