Chomik syryjski
Systematyka
Królestwo:Zwierzęta
Typ:Strunowce
Podtyp:Kręgowce
Gromada:Ssaki
Podgromada:Ssaki właściwe
Szczep:Łożyskowce
Rząd:Gryzonie
Rodzina:Chomikowate
Rodzaj:Chomik
Gatunek:Chomik syryjski
Chomik syryjski
Mesocricetus auratus

Chomik syryjski (Mesocricetus auratus) to niewielki gryzoń należący do rodziny chomikowatych.
Długość ciała: 15-18 cm
Długość ogona: 1,2-2 cm
Ciężar: 80-150 gram
Temperatura ciała: 36,3 - 37,5°C
Oddechy: około 75 na minutę
Pierwsza kopulacja w wieku: 12 - 14 tygodni
Okres ciąży: około 16 dni
Liczba młodych w miocie: średnio 6 sztuk
Dojrzałość: samce - 60 dni, samice - 30 dni
Przeciętna długość życia: 18 miesięcy
Chomik syryjski jest podobny do chomika europejskiego, różni się od niego wielkością i brunatnym ubarwieniem na brzuchu. Szczep hodowlany ma złociste ubarwienie grzbietu (stąd nazwa łacińska: Mesocricetus auratus -> chomik złocisty). Ten gatunek chomika pochodzi z terenów Azji Mniejszej, gdzie żyje na terenach suchych i bezleśnych. Kopie głębokie nory (1 - 2 metry), gdzie gromadzi zapasy (ok. 16 kg żywności). Zapada w sen zimowy. Jest aktywny w nocy. W niewoli rozmnaża się cały rok. Ciąża trwa 16 dni, a w miocie jest 6-12 młodych.
Chomik syryjski został po raz pierwszy opisany w 1839 roku. Wszystkie hodowlane chomiki syryjskie pochodzą od jednej rodziny chomików, schwytanych przez profesora Uniwersytetu Jerozolimskiego B. Aharoniego, w roku 1930 w pobliżu Aleppo w Syrii.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.