Ten artykuł dotyczy 'miasta Chocim na Ukrainie. Jeśli szukasz informacji o bitwach w okolicach miasta, znajdziesz je w artykułach Bitwa pod Chocimiem i Bitwa pod Chocimiem .

Chocim (ukr. Хотин, Chotyn) - miasto w południowo-zachodniej części Ukrainy, w obwodzie czerniowieckim, nad Dniestrem. Ma 11,2 tys. mieszkańców (2001).
Historia: Od X do XIII wieku należał do księstw ruskich, od XIV wieku w różnych okresach do Mołdawii, Turcji i Polski. W XVII-XVIII wieku turecka twierdza graniczna. Miejsce dwóch wielkich bitew wojsk Rzeczpospolitej z Turkami (w 1621 i 1673). W 1812 włączony do Rosji, od 1918 Rumunii. W latach 1940-1991 wraz z Bukowiną część Ukraińskiej SSR (za wyjątkiem lat 1941-1944 kiedy był ponownie włączony do Rumunii), po 1991 należy do Ukrainy.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.