Istnieją dwa państwa, których oficjalna nazwa zawiera wyraz "Chiny". Są to: Podział taki utrzymuje się od 1949 roku, kiedy to członkowie Kuomintangu pod przewodnictwem Czang Kaj-szeka po przegranej wojnie domowej 1945-1949 z komunistami Mao Zedonga wraz z 2 milionami zwolenników uciekli na wyspę Tajwan, gdzie ustanowili rząd kontynuujący tradycję Republiki Chińskiej powstałej w 1912. Od 1949 aż do swojej śmierci w 1975 Czang Kaj-szek prowadził z Tajwanu propagandę antychińską, przygotowując grunt dla swojego powrotu na kontynent.
Tajwan do 1971 zajmował w ONZ, w tym w Radzie Bezpieczeństwa, miejsce reprezentanta Chin. W latach 70-tych doszło do zbliżenia USA i komunistycznych Chin skierowane przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Wówczas to większość krajów cofnęła swoje poparcie dla Tajwanu i nawiązała stosunki dyplomatyczne z ChRL, w tym USA w 1979 (poparcie USA pozwoliło na uniknięcie inwazji ChRL na Tajwan w pierwszym okresie krystalizowania się takiego układu).
Dziedzina naukowa zajmująca się szerokim zakresem zagadnień związanych Chinami to sinologia.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.