Chart rosyjski
Inne nazwy

Kraj patronacki
Rosja
Klasyfikacja
FCI: Grupa X, Sekcja 1 - charty długowłose
AKC: Psy gończe
ANKC:
CKC:
KC:
NZKC:
UKC:
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
Chart rosyjski (borzoj)- jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
Przodkami tych psów były sprowadzone ze wschodu psy plemion tatarskich, a ich regularną hodowlę datować można prawdopodobnie na początki XIV i XV wieku.
Użytkowość:
Rasa wyhodowana do polowań na zające, lisy i wilki.
Temperament:
Psa tego cechuje dostojny spokój oraz dość duża rezerwa wobec obcych. W walce jest przeciwnikiem bezkompromisowym , bardzo silnym i odważnym.
Budowa:
Jedna z najwyższych ras psów o smukłej sylwetce.
Szata i umaszczenie:
Biała, złota we wszystkich odcieniach, szara, czerwona, czarne z ciemną kufą; jednolita bądź łaciata oraz pręgowana i płaszczowa.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: psy 82 cm gorna granica wzrostu pozostaje otwarta pod warunkiem zachowania proporcji;
- waga: ? kg.
Utrzymanie:
Przyjemny oraz łagodny pies do trzymania w domu, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiedniego wybiegu. Chart ten powinien mieć także możliwość wyładowania swojego temperamentu na wyścigach lub coursingu
Popularność w Polsce:
Dość znaczna.
Ciekawostki:
W czasie rewolucji październikowej zginęły prawie wszystkie borzoje popularne w kręgach arystokracji rosyjskiej. Przetrwały tylko dzięki temu, iż część osobników tej rasy hodowane były w bogatych domach mieszczańskich Europy Zachodniej oraz USA.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.