Chart polski
Inne nazwy

Kraj patronacki
Polska
Klasyfikacja
FCI: Grupa X, Sekcja 3
AKC:
ANKC:
CKC:
KC:
NZKC:
UKC:
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
Chart polski- jedna z ras psów.
Krótki rys historyczny:
Od XIV wieku wymieniano w dokumentach charta polskiego. Pierwotnie służył do polowań na ptactwo - dropie. Był ulubionym psem szlachty polskiej.
Użytkowość:
Używano chartów polskich zarówno do polowań na zające jak i do polowań na wilki. Przez ten fakt można go uznać za najbardziej wszechstronnego z chartów. Tylko Wilczarz irlandzki i Chart rosyjski borzoj polowały na wilki. Zające były dla nich zbyt zwinne. Z kolei pozostałe charty były za słabe na wilka, mogły polować na drobną zwierzynę - zające i dzikie króliki. Wykorzystywany w torowych wyścigach chartów, oraz coursingach.
Temperament:
Wytrzymały, samodzielny, w stosunku do innych psów dominujący.
Budowa:
Smukły pies o wąskim pysku. Chart Polski jest wyraźnie mocniejszy i nie tak finezyjny w kształtach jak inne charty, jest jednak najwyższą z polskich ras.
Szata i umaszczenie:
Wzorzec dopuszcza wszelkie umaszczenia, nie dopuszcza się pręgowanego.
Wymiary:
- wysokość w kłębie: 68-80 cm;
- waga: ? kg.
Utrzymanie:
Pies wymagający sporej dawki codziennego ruchu, stąd jest idealnym towarzyszem dla ludzi uprawiających jeździectwo lub jogging.
Popularność w Polsce:
?
Ciekawostki:

Chart Polski szczególnie imponował szybkością w polowaniu na dropie - największe polskie ptaki. Polowania te odbywały się nad ranem, gdy skrzydła i pióra tych stworzeń były mokre od osiadającej mgły i rosy. Psy były podprowadzane na najbliższą możliwą odległość i gdy dropie zaczynały uciekać rozpoczynała się pogoń. Ptaki przez 150-200 metrów biegły, otrzepując skrzydła z rosy - wcześniej mokre nie mogły się oderwać od ziemi - i to była szansa na skuteczny pościg dla chartów. W takich sytuacjach w grę wchodziła tylko i wyłącznie szybkość, nie było kluczenia jak w przypadku zajęcy, nie było walki z wilkami i innymi drapieżnikami.
Po II wojnie światowej w Polsce zakazano polowań z chartami, a psy w typie charta likwidowano. Ich trzymanie i hodowla została w kraju obłożona specjalnym pozwoleniem, przepis ten obowiązuje do dnia dzisiejszego. Chart Polski przetrwał w rękach pasjonatów i w latach siedemdziesiątych rozpoczęto odbudowę rasy.Zobacz też:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.