Chart afgański
Chart_afgański -
Inne nazwy
Afghan Hound
Baluchi Hound
Sage Baluchi
Tazi
Kraj pochodzenia
Afganistan
Klasyfikacja
FCI: Grupa X, Sekcja 1, Wzorzec 228
AKC: Chart
ANKC: Grupa 4 (Charty)
CKC: Grupa 2 - Charty
KC: Chart
NZKC: Charty
UKC: Sighthounds and Pariah Dogs
Wzorzec rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC
Chart afgański - jedna z ras psów.
Rys historyczny:
Bardzo stara rasa psów z grupy chartów, pochodząca z gór Afganistanu; pierwotnie używana do polowań na wilki, lisy i gazele. Powstanie rasy datuje się na czasy przed Chrystusem; jej oryginalna nazwa Tazi ma prawdopodobnie związek z nazwą rosyjskiej rasy Tasy (bliskość południowej Rosji i Afganistanu przemawia za wspólnym początkiem obu ras); uznając rasę za dobro narodowe Afgańczycy nie zezwalali na eksport psów poza kraj - dopiero w XX wieku rasa trafiła do Europy i USA.
Wymiary:
Szata i umaszczenie:
- występują wszystkie kolory - według wzorca rasy niepożądane są jedynie białe znaczenia (choć bywają egzemplarze całkowicie białe), zwłaszcza na głowie; często występuje czarna lub ciemna maska; charakterystyczne są długa grzywka na głowie i krótki ogon zwinięty przy końcu w pierścień.
Utrzymanie:
- długa szata wymaga starannej pielęgnacji - strzyżenia i mycia; przeciętnie czesanie szaty zajmuje godzinę dwa razy w tygodniu; szczególną uwagę należy poświęcić uszom i ich okolicom.
Szkolenie:
- wrodzona niezależność czyni z każdego treningu niejakie wyzwanie - większość chartów afgańskich nie jest do końca usłuchana.
Charakter i usposobienie:
- niezależny (o tzw. kocim charakterze); pies cichy w domu, ale szybki i czynny na wolnym powietrzu, o żywym usposobieniu, lubiący zabawy w ruchu (np. coursing; trudny do ułożenia; obecnie rzadko wykorzystywany w myślistwie, za to bardzo popularny na wystawach psów; dzieci w domu tolerują, natomiast często dążą do dominacji nad innymi domowymi zwierzętami, w tym współplemieńcami; wymagają zabaw ruchowych dla "upustu" energii.
Zdrowie:
- do chorób znamiennych dla rasy zaliczyć można alergie i raka; jak większość chartów wrażliwe są na anestetyki.
Uznanie rasy
- rasa zarejestrowana od 1930 roku w AKC i CKC.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.