Charles Sweeney (1919-2004) pilot, który zrzucił bombę atomową na Nagasaki.
9 sierpnia 1945, trzy dni po zrzuceniu bomby na Hiroszimę Sweeney pilotował bombowiec B-29 i zrzucił bombę na Nagasaki (początkowym celem była Kokura, ale cel zmieniono ze względu na warunki atmosferyczne). Była to pierwsza bomba, jaką Sweeney zrzucił na cel wroga - wcześniej Sweeney szkolił pilotów i uczestniczył w lotach testowych. Eksplozja bomby zabiła ponad 70 tys. osób i zniszczyła ok. 60% miasta. Japonia poddała się po sześciu dniach.
Po wojnie, Sweeney kontynuował pracę w armii, awansując w 1956 r. na stopień generała. Na emeryturę przeszedł w 1976 r. Do końca życia bronił decyzji o użyciu broni atomowej, czemu dał wyraz w swojej książce "War's End: An Eyewitness Account of America's Last Atomic Mission".
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.