Charles Kay Ogden (ur. 1 czerwca 1889r., zm. 21 marca 1957r.), pisarz i lingwista brytyjski.
Wraz z I. A. Richardsem, Ogden jest autorem The Meaning of Meaning (London, Routledge & Kegan Paul, 1923), książki wyznaczajacej nowy kierunek badań nad językiem jako czynnikiem kształtującym myśl. Dzieło to znajduje się na pograniczu lingwistyki, antropologii i filozofii, i jest uznawane za podstawę późniejszego projektu Ogdena.
W roku 1930 Ogden stworzył Basic English: A General Introduction with Rules and Grammar, uproszczoną odmianę języka angielskiego, zawierającą około 850 słów, realizując w ten sposób marzenia lingwistów i filozofów dotyczące "uniwersalnego jezyka" (vide: esperanto).
Ogden jest również znany jako tłumacz: w 1922, współpracując z Frankiem Ramseyem, zaproponował angielską wersję Traktatu logiczno-filozoficznego Ludwiga Wittgensteina.
Link zewnętrzny:
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.