Charles Cornwallis (ur. 31 grudnia 1738r., zm. 5 października 1805r.) – polityk brytyjski, gubernator Indii w latach 1782–1782, 1786–1794 i w 1805 roku.
Pochodził z jednego z najbardziej szacownych brytyjskich rodów szlacheckich. Rozpoczął studia w akademii wojskowej w Turynie, które jednak rzucił, by wziąć udział w wojnie siedmioletniej. W 1776 roku wypłynął do Ameryki, by walczyć przeciwko wojskom Washingtona. Wziął udział w kilku ważnych bitwach tej wojny. Był zastępcą kolejnych głównodowodzących. W 1777 roku zdobył Filadelfię, w 1780 Charleston. 19 października 1781 roku pod Yorktown poddał się Washingtonowi, kończąc tym samym brytyjską dominację nad koloniami.
Po wojnie wrócił do Wielkiej Brytanii. W 1782 roku zaoferowano mu objęcie stanowiska Generalnego Gubernatora Indii. Wskutek sprzeciwu części polityków nie rozpoczął sprawowania urzędu i w 1783 roku formalnie zrezygnował z tej funkcji. W tym samym roku został konstablem Londynu.
W roku 1786 ponownie został Gubernatorem Indii. Zreformował tamtejszą administrację i zdusił powstanie Tippoo Sahiba.
W 1794 roku powrócił do Wielkiej Brytanii. 11 lutego 1797 został Gubernatorem Generalnym Irlandii i dowódcą sił zbrojnych w tym kraju. Zdławił tam rebelię. Brał udział w tworzeniu Aktu Unii, który zjednoczył parlamenty Wielkiej Brytanii i Irlandii.
Był jednym z autorów Traktatu z Amiens, który tymczasowo zakończył wojnę z Francją. W 1805 roku ponownie został gubernatorem Indii. Zmarł trzy miesiące po objęciu stanowiska.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.