Charcik włoski
Charcik_włoski -
Inne nazwy
Piccolo Levriero Italiano
Italian Greyhound
Kraj patronacki
Włochy
Klasyfikacja
FCI: Grupa 10 Sekcja 3 Wzorzec 200
AKC: Toy
ANKC: Grupa 1 (Toys)
CKC: Grupa 5 - Toys
KC: Toy
NZKC: Toy
UKC: Companion Breeds
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
FCI, AKC, ANKC, CKC
KC(UK), NZKC, UKC

Charcik włoski - jedna z ras psów.

Krótki rys historyczny

Rasa pochodzi z północnej Afryki, gdzie była hodowana już w średniowieczu. W XVIII wieku hodowla osiągnęła szczyty we Włoszech, Niemczech i Francji.

Użytkowość

Pies myśliwski (poluje za pomocą wzroku); pies do towarzystwa.

Charakter i temperament

Inteligentne, uczuciowe, łagodne, wesołe, aktywne. Żyją w zgodzie z innymi domownikami, nadają się do hodowania w stadzie.
Budowa:
  • głowa:
  • oczy:
  • uszy:
  • tułów:
  • ogon:

Szata i umaszczenie

Sierść krótka, delikatna; umaszczenie jednolite, czarne, szare, błękitne lub płowe ("izabelowate"); białe znaczenia dopuszczalne jedynie na piersi i na palcach.

Utrzymanie, pielęgnacja i wymagania

Nie wymaga większych zabiegów; uwagę należy zwrócić na higienę uzębienia (stosunkowo często występuje kamień nazębny). Ułożenie pod warunkiem konsekwencji nie jest trudne. Rasa aktywna, wymaga ruchu.

Wymiary

- wysokość w kłębie: 32-38 cm;
- waga: 5 kg.

Popularność w Polsce

W Polsce niezbyt popularne, w przeciwieństwie do naszych sąsiadów (Litwa).
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.