Chandrika Bandaranaike Kumaratunga (ur. 29 czerwca 1945 w Kolombo - polityk Sri Lanki.
Rodzicami Chandrike Bandaranaike Kumaratunga są Solomon i Sirimavo Bandaranaike, którzy obaj sprawowali urząd premiera Sri Lanki (jej matka była pierwszą na świecie kobietą-premierem). Chandrika studiowała nauki polityczne i prawo w Paryżu, biorąc udział w rewolcie studenckiej w 1968 roku. Pracowała jako dziennikarka, konsultantka FAO, autorka prac o reformach społecznych na Sri Lance. Związana z Partią Wolności Sri Lanki; później w 1984 zakładała marksistowską Sri Lanka Mahajana Party, której była wiceprzewodniczącą, a w 1986-1988 - przewodniczącą. Po zabójstwie męża przez terrorystów (Syngaleski Front Wyzwolenia) wyjechała do Londynu. W 1991 r. powróciła do kraju i ponownie związując się z Partią Wolności Sri Lanki tworzy szeroką koalicję, która wygrywa wybory parlamentarne w 1994 r. Obejmuje stanowisko premiera i wkrótce potem prezydenta kraju (premierem została jej matka). W 2000 r. ponownie wybrana na urząd prezydenta.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.