Ceskoslovensky Vlcak
Inne nazwy
Czechosłowacki wilczur

Kraj patronacki
Słowacja
Klasyfikacja
FCI: Grupa I, Sekcja 1
AKC:
ANKC:
CKC:
KC:
NZKC:
UKC:
Wzorce rasy (linki zewnętrzne)
Ceskoslovensky Vlcak- jedna z ras psów.
Pochodzenie rasy i krótki rys historyczny:
- jest jedną z dwóch ras (ta druga to Saarloos wolfhond) zarejestrowanych w FCI, a będących krzyżówkami psa i wilka.
Użytkowość:
Początkowo ludzie krzyżując psa z wilkiem, liczyli na uszlachetnienie wyglądu tego pierwszego oraz wzmocnienie takich pożądanych cech jak wytrzymałość, siła czy sprężysty krok. Jednak w zdecydowanej większości mieszańce pierwszego miotu dziedziczyły charakter ojca (linią męską przeważnie był wilk) i stawały się bardzo płochliwe oraz nieufne wobec człowieka, a agresywne wobec innych psów. Dopiero dalsze selekcje i krycie tylko zdrowymi osobnikami doprowadziło do powstania tej rasy, która w dzisiejszych czasach jest głównie reprezentacyjna (dawniej wykorzystywano ją dla potrzeb wojska).
Temperament:
Pies niezależny i nigdy do końca nie jest ślepo podporządkowany człowiekowi, bardzo inteligentny, o doskonałej orientacji w terenie.
Budowa:
wyglądem bardziej przypomina wilka od Saarloosa wolfhonda, jednak sierść jest dłuższa i bardziej miękka
Szata i umaszczenie:
wilczaste, o barwie szarej lub szarobrązowej, podbrzusze białawe
Wymiary:
- wysokość w kłębie: 70 cm;
- waga: ? kg.
Utrzymanie:
W higienie utrzymanie tej rasy nie jest kłopotliwe, w prowadzeniu wymaga jednak konsekwentnego i zdyscyplinowanego podejścia
Popularność w Polsce:
bardzo rzadko spotykany
Ciekawostki:

Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.