Celebes, Sulawesi (6°S - 2°N i 119° - 125° E) - indonezyjska wyspa na Oceanie Spokojnym wchodząca w skład Archipelagu Malajskiego i Wielkich Wysp Sundajskich. Z powierzchnią równą 174600 km² znajduje się na 11. miejscu listy największych wysp świata.
Swoim nieregularnym kształtem Celebes przypomina skorpiona - cztery półwyspy oddzielone są głęboko wcinającymi się zatokami. Wyspę opływają morza: Flores, Banda, Moluckie, Celebes. Terytorium Celebes jest górzyste, występują liczne wulkany - zarówno aktywne jak i wygasłe. Najwyższym szczytem jest Rantekombola (3455 m n.p.m.). Klimat równikowy wybitnie wilgotny, średnia roczna suma opadów: 2000 mm. Wyspa pokryta jest wiecznie zielonymi lasami równikowymi, uprawia się głównie palmę kokosową, ryż, kawę oraz kauczukowiec.
Sulawesi podzielona jest na prowincje:
  • Sulawesi Selatan (Południowa Sulawesi)
  • Sulawesi Tenggara (Południowo-wschodnia Sulawesi)
  • Sulawesi Tengah (Środkowa Sulawesi)
  • Sulawesi Utara (Północna Sulawesi)
  • Gorontalo
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.