Bitwa pod Cecorą rozegrała się we wrześniu 1620 roku między wojskami polskimi dowodzonymi przez hetmana Stanisława Żółkiewskiego a wojskami turecko-tatarskimi.
Miało to miejsce w Mołdawii nad rzeką Prut. Mimo pięciokrotnej przewagi tureckiej polskie oddziały wytrzymały napór wroga, lecz zostały zmuszone do odwrotu. Polacy wycofywali się w szyku, który zapewniał osłonę jadącymi po bokach wozami - niestety, odwrót zamienił się w klęskę. W czasie jednej z potyczek śmierć poniósł również hetman Żółkiewski. Jego słynne zdanie to "pięknie i słodko umrzeć za ojczyznę". Jego głowa nadziana na pikę została wysłana sułtanowi.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.