Cchinwali -
Cchinwali (gruz. ცხინვალი, ros. Цхинвали, oset. Цхинвал) - stolica Osetii Południowej, na wpół niezależnej republiki, będącej oficjalnie częścią Gruzji. Leży w północnej części Gruzji, nad brzegami rzeki Didi Liachwi (Wielka Liachwa). 40 529 mieszkańców (na 1 stycznia 2005 r.). W latach 1934-1961 miasto nosiło nazwę Staliniri.
Cchinwali jest regionalnym centrum przemysłu drzewnego, spożywczego, włókienniczego i chemicznego.

Historia

Cchinwali zostało ogłoszone miastem w 1922 r.
W 1989 r. (przed okresem zmian i walk wewnętrznych) 74% mieszkańców miasta stanowili Osetyjczycy, 16% Gruzini i 9% przedstawiciele innych narodowości. W późniejszym okresie większość Gruzinów opuściła miasto.
Podczas konfliktu gruzińsko-osetyjskiego (1990-1992) Cchinwali zostało częściowo zniszczone. Trwały tu walki między wojskami gruzińskimi oraz formacjami osetyjskimi, dążącymi do wyparcia Gruzinów i ogłoszenia Osetii Południowej niezależną republiką. Podczas walk wiele budynków zostało zniszczonych.
W okolicy miasta, we wsi Ergneti, znajdował się duży bazar, na którym handlowano głównie towarami, przemyconymi z Rosji. Ponieważ kupcami byli głównie Gruzini z okolicznych wiosek, władze gruzińskie zdecydowały o jego zamknięciu w 2004 r.
Od 1996 r. Cchinwali jest używaną oficjalnie w Gruzji nazwą obszaru "Osetia Południowa", która według władz gruzińskich (i zgodnie z prawem międzynarodowym) jest autonomiczną republiką.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.