Carl_Gustav_Jung -
Carl Gustav Jung (26 lipca 1875, Kesswyl, Szwajcaria - 6 czerwca 1961, Zurych) - szwajcarski psychiatra i psycholog. Zajmował się psychologią głębi, na bazie której stworzył własną koncepcję nazywaną psychologią analityczną. Wprowadził pojęcie nieświadomości zbiorowej oraz archetypu.
W latach 1907-1913 współpracował z Freudem, z którego szkołą ostatecznie zerwał (tak samo jak urwały się wszelkie kontakty - osobiste i zawodowe - między Freudem i Jungiem), publikując w 1912 roku pracę pt. "Wandlungen und Symbole der Libido" (znaną później jako "Symbole przemiany"). Jung został pierwszym przewodniczącym powołanego w 1910 roku Międzynarodowego Towarzystwa Psychoanalitycznego. Stanowisko to sprawował do kwietnia 1914 roku; w sierpniu tego roku zrezygnował także z członkostwa w Towarzystwie. Sam Jung mówił, że głównym powodem zerwania z psychoanalizą Freuda była niezgoda na panseksualizm tej koncepcji. W 1917 wydał pierwsze eseje na temat psychologii analitycznej.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.