Cane Corso to rasa psów pochodzących z Półwyspy Apenińskiego. Jedna z najstarszych ras istniejących na świecie, wywodzi się z molosów asyryjskich, używanych w czasie bitew, a także do walk z bykami.
Cane Corso jest potomkiem rzymskich molosów "canis pugnax". Używano go do polowań na grubego zwierza, jako pomocniczy pies wojskowy, pies pasterki i obronny, dość powszechny na całym półwyspie Apenińskim, lecz najbardziej popularny na terenach Apulii, Lukanii i Samnium. Obecnie hodowany głównie w prowincjach Bari i Foggia. Imię "corso" (łac. cohors) znaczy strażnik, opiekun. (etymologia niepewna).
Wygląd:
Pies dość duży (pies 62-68 cm, suka 58-64 cm), waga od 52 do 38 kg, mocny, zacięty, ale i elegancki. Skóra dość gruba, przylegająca. Sierść krótka, błyszcząca.
Publikacja wraz ze zdjęciami jest udostępniona w Encyklopedii "Zgapedia" części portalu zgapa.pl. Treść objęta jest licencją GNU FDL Wolnej Dokumentacji w wersji 1.3 lub dowolnej pózniejszej opublikowanej przez Free Software Foundation i została ona opracowana na podstawie Wikipedii, tutaj możesz znaleźć artykuł źródłowy oraz autorów. Warunki użytkowania Encyklopedii znajdziesz na tej stronie.
Prezentowane filmy poczhodzą z serwisu YouTube, portal zgapa.pl nie jest ich autorem i nie ponosi odpowiedzialności za ich treści.